Hoge bloeddruk vergroot kans op dementie

Bijna de helft van de dementiegevallen vóór 80 jaar is mogelijk te voorkomen door een goede hart- en vaatgezondheid in het midden- en latere leven. Dat blijkt uit een omvangrijke en langlopende studie in de VS.

Wie in de leeftijd van 45 tot 74 jaar kampt met een hoge bloeddruk, diabetes of rookt, heeft een grotere kans om vóór zijn of haar tachtigste dementie te krijgen. Volgens nieuw onderzoek uit de zogeheten ARIC-studie valt 22% tot 44% van de gevallen van dementie te herleiden tot deze beïnvloedbare risicofactoren. De onderzoekers volgden ruim 12.000 mensen over een periode van 33 jaar.

De gegevens laten zien dat de leeftijd waarop risicofactoren optreden, sterk samenhangt met het risico op dementie. Als mensen tussen 45 en 54 jaar al een of meer van deze risicofactoren hebben, is dat verantwoordelijk voor 22% van de latere dementiegevallen. Bij risicofactoren tussen 65 en 74 jaar stijgt dat aandeel zelfs tot 44%. Vooral mensen zonder een genetische aanleg voor dementie, vrouwen en mensen met een donkere huidskleur bleken gevoeliger voor deze invloed.

De risicofactoren die de onderzoekers onderzochten zijn veelvoorkomende aandoeningen: hoge bloeddruk, diabetes en roken. Alle drie verstoren ze de doorbloeding van de hersenen, wat op de lange termijn tot hersenschade en geheugenproblemen kan leiden. Door deze factoren al op middelbare leeftijd aan te pakken, is er dus winst te behalen.

Opvallend is dat na de leeftijd van 80 jaar deze risicofactoren nog maar weinig bijdragen aan het ontstaan van dementie. Slechts 2% tot 8% van de nieuwe gevallen na deze leeftijd houdt mogelijk verband met deze vasculaire factoren. Dit benadrukt het belang van vroegtijdige preventie.

Het onderzoek maakt duidelijk dat leefstijl een grote rol speelt bij de kans op dementie. Vroege opsporing en behandeling van hart- en vaatproblemen, stoppen met roken en gezonde voeding kunnen helpen om het risico aanzienlijk te verkleinen. Vooral bij mensen zonder genetische aanleg voor de ziekte lijkt dit veel effect te hebben.

Bron: jamanetwork.com

Stille fase van Alzheimer ontdekt