10-09-2026

Ruggenprik of volledige narcose bij heupoperatie?

Ruggenprik niet beter bij heupbreuk

Een ruggenprik lijkt bij ouderen die vanwege een heupbreuk worden geopereerd niet veiliger dan algehele narcose. In een Duitse studie verschilde het risico op overlijden en ernstige hart- of longproblemen binnen dertig dagen niet overtuigend tussen beide vormen van verdoving.

Dat blijkt uit de Duitse iHOPE-studie onder 771 patiënten van 65 jaar en ouder. De deelnemers werden in 22 ziekenhuizen behandeld voor een heupbreuk. De resultaten zijn gepubliceerd in The Lancet Healthy Longevity.

De onderzoekers wilden vaststellen of spinale anesthesie, in Nederland meestal een ruggenprik genoemd, ernstige complicaties beter kan voorkomen dan algehele anesthesie. Bij een ruggenprik wordt het onderlichaam tijdelijk verdoofd. Bij algehele narcose is de patiënt tijdens de operatie buiten bewustzijn.

De belangrijkste uitkomst combineerde drie soorten gebeurtenissen: overlijden door welke oorzaak dan ook en nieuwe ernstige complicaties van het hart of de longen. De onderzoekers bekeken of deze binnen dertig dagen na de operatie optraden.

In de groep met een ruggenprik bereikte 14 procent van de patiënten deze gecombineerde uitkomst. Bij algehele narcose was dat 12 procent. Statistisch gezien was er geen overtuigend verschil tussen beide groepen.

De onderzoekers berekenden een zogeheten hazardratio van 1,23 voor de ruggenprik ten opzichte van algehele narcose. Het bijbehorende 95-procentsbetrouwbaarheidsinterval liep van 0,83 tot 1,82. Omdat dit interval de waarde 1 omvat, kan op basis van deze studie geen duidelijk voordeel of nadeel van een van beide technieken worden vastgesteld.

Voor het onderzoek werden patiënten willekeurig toegewezen aan een van de twee behandelingen. Aanvankelijk kwamen 775 mensen in de studie terecht. Na vier uitsluitingen bleven 771 deelnemers over voor de belangrijkste analyse. Van hen was 69 procent vrouw.

De studie liep van april 2018 tot februari 2023. De deelnemers kregen via een computersysteem willekeurig een ruggenprik of algehele narcose toegewezen. Zo’n gerandomiseerde onderzoeksopzet verkleint de kans dat verschillen tussen patiënten de resultaten bepalen.

Ook bijwerkingen kwamen vaak voor in beide groepen. Bij 83 procent van de patiënten die een ruggenprik kregen, werd minstens één bijwerking geregistreerd. In de groep met algehele narcose was dat 89 procent. Ernstige bijwerkingen werden bij respectievelijk 34 en 31 procent gemeld. Er waren geen sterfgevallen die volgens de onderzoekers door de toegepaste verdoving werden veroorzaakt.

De bevindingen zijn belangrijk omdat een heupbreuk bij ouderen een ingrijpende gebeurtenis is. Patiënten zijn vaak kwetsbaar en kunnen naast de breuk andere aandoeningen hebben. De keuze van de verdoving kan daarom gevolgen hebben voor onder meer hart, longen en herstel na de operatie.

Toch kent het onderzoek belangrijke beperkingen. De onderzoekers wilden oorspronkelijk 1.032 patiënten opnemen, maar stopten de studie voortijdig nadat ongeveer driekwart van dat aantal was bereikt. Langzame instroom en personeelstekorten tijdens de coronapandemie maakten verdere deelname moeilijk.

Daardoor had het onderzoek minder statistische zeggingskracht dan oorspronkelijk gepland. Bovendien kregen relatief veel patiënten uiteindelijk een andere vorm van verdoving dan waarvoor zij waren ingedeeld. Zulke wisselingen tussen behandelgroepen maken het lastiger om kleine verschillen tussen de technieken betrouwbaar vast te stellen.

De resultaten betekenen daarom niet dat beide verdovingsmethoden onder alle omstandigheden precies gelijkwaardig zijn. Ze laten vooral zien dat deze studie geen klinisch betekenisvol voordeel van een ruggenprik boven algehele narcose kon aantonen.

De keuze kan volgens de onderzoekers daarom het beste per patiënt worden gemaakt. Daarbij kunnen onder meer gezondheid, medicijngebruik, persoonlijke voorkeuren en medische omstandigheden rond de operatie een rol spelen.

Voor oudere patiënten met een heupbreuk lijkt er dus geen duidelijke winnaar tussen ruggenprik en algehele narcose. Bespreek met de anesthesioloog welke verdoving het beste past bij de individuele gezondheid en operatie.

Bron: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/42685733/

Uit dezelfde categorie

Geen Resultaten Gevonden

De pagina die je hebt opgevraagd, kon niet worden gevonden. Probeer je zoekopdracht te verfijnen of gebruik de navigatie hierboven om het bericht te vinden.

No results found.

Het laatste nieuws

Neem je gezondheid in eigen hand

Word abonnee