13-05-2024

Prikkelbare darm? Ga stress te lijf!

Mensen met het Prikkelbare Darm Syndroom (PDS), of andere darmklachten, hebben regelmatig het gevoel dat stress de klachten verergert. Gelukkig is daar iets aan te doen.

We leven in een tijd waarin dagelijkse stress de normaalste zaak van de wereld is geworden. Stress is een veelkoppig monster. Het kan ziektesymptomen verergeren, het herstelvermogen belemmeren en slaap wegroven. ‘Stress gaat ten koste van je gezondheid, welzijn en geluk’, vat gezondheidscoach en -trainer Koen Lucas het samen in zijn voorwoord bij PDS & Stress.

Dit boek maakte hij met de diëtisten Joyce Bijl en Jacqueline Gerrits, die samen meerdere boeken hebben geschreven over buikklachten. Zoals FODMaP, over het FODMaP-beperkte dieet. En het boek SIBO, over Systematisch Ingrijpen om Buikklachten te Overwinnen.

PDS kenmerkt zich door buikpijn, buikkrampen, problemen met de ontlasting (diarree/verstopping), een opgezette buik of winderigheid door gasvorming. Stress en PDS hebben meer met elkaar te maken dan veel mensen denken. Stress is weliswaar niet de oorzaak van PDS, maar kan wel de bestaande klachten verergeren.

Het verband tussen stress en PDS is overigens volstrekt logisch. De hersenen en de darmen staan namelijk met elkaar in directe verbinding, via de zogenaamde ‘brein-darm-as’. Ook wel aangeduid als de ‘darm-brein-as’, want de invloed gaat beide kanten op. In de darmen zitten minstens zoveel zenuwen als in de hersenen. Als iemand met PDS stress ervaart, stuurt het brein signalen naar de darmen waardoor het klachtenbeeld kan verergeren.

Volgens Joyce Bijl is zelfs de helft van de klachten bij PDS te herleiden tot stress. ‘Daarom ben ik er heilig van overtuigd dat je het beste eerst stress aan kan pakken, voordat je naar je voeding kijkt met bijvoorbeeld het FODMaP-dieet’, vertelde ze hierover in een interview. ‘Zo’n standpunt verwacht je misschien niet van een diëtist, maar ik weet uit ervaring hoe stress de zoektocht naar (on)geschikte voeding kan vertroebelen.’

Stress verminderen kan gelukkig op velerlei manieren. Zeven praktisch toepasbare stappen zijn uitgewerkt in de ‘O.N.T.S.P.A.N.-methode’, die het raamwerk vormt van PDS & Stress. De stappen gaan van eenvoudig naar wat minder eenvoudig. Wie in een bepaalde situatie stress ervaart, begint bij stap 1: ‘Ontloop stress’ (vermijd situaties waarin stress wordt ervaren).

Dit is de simpelste manier om stress te stoppen. Soms is de stress daarna al opgelost. Zo niet, dan kan men een volgende stap zetten. Net zo lang tot rust en ontspanning zijn bereikt. Het is dus lang niet altijd nodig om alle zeven stappen te doorlopen.

Meer informatie vind je in dit boek: Lucas K, Bijl J, Gerrits J. PDS & Stress. ISBN 97890827087