Yoga zo goed tegen rugpijn dat de pillen weg kunnen

Yoga kan chronische lage rugpijn aanzienlijk verminderen, maar biedt geen grotere voordelen dan gewone stretching. Dat blijkt uit een Amerikaanse studie met 228 deelnemers die 12 weken lang yoga, stretching of zelfzorg volgden. De resultaten verschenen in het Archives of Internal Medicine.

De deelnemers waren volwassenen met aanhoudende lage rugklachten. Ze werden willekeurig ingedeeld in drie groepen: yoga (92 personen), conventionele stretching (91 personen), en een zelfzorggroep (45 personen) die een informatief boek kreeg. Deelnemers in de yoga- en stretchinggroepen volgden twaalf lessen, één per week. De onderzoekers beoordeelden de rugfunctie en de mate van hinder die de pijn veroorzaakte, zowel bij aanvang als na 6, 12 en 26 weken.

Na drie maanden bleek dat zowel yoga als stretching leidde tot een duidelijke verbetering in functioneren en minder pijnklachten vergeleken met alleen zelfzorg. De yoga- en stretchinggroepen scoorden vrijwel gelijk: beide waren duidelijk effectiever dan het boek. De verbeteringen hielden ook na zes maanden grotendeels stand.

Opmerkelijk is dat yoga dus wel beter werkt dan enkel zelfhulp, maar geen meerwaarde biedt ten opzichte van klassieke rekoefeningen. Dat suggereert dat het lichamelijke aspect van yoga – de beweging en het strekken – verantwoordelijk is voor het effect, meer dan bijvoorbeeld de meditatieve kant.

De voordelen van yoga of stretching kunnen te danken zijn aan het verbeteren van de flexibiliteit, spierkracht en houding. Ook het regelmatig bewegen en het sociale contact tijdens lessen kunnen een rol spelen. De onderzoekers benadrukken dat beide vormen veilig zijn en goed verdragen worden door mensen met rugklachten.

Voor mensen met chronische lage rugpijn die op zoek zijn naar verlichting, kunnen zowel yoga als rekoefeningen een waardevolle, medicijnvrije keuze zijn.

Bron: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22025101/

Anti-aging 2: yoga is goed voor het verouderende brein 

Meer beweging betekent minder rugpijn

Yoga versterkt voordelen van andere sporten

 

 

Andere artikelen van Medisch Dossier

Medisch Dossier herfstspecial

Gezond op reis

De kracht van Tapping

Homeopatische middelen bij een vergrote prostaat

Lekker slapen dankzij glycine

No results found.
Medisch Dossier

Over de auteur

Lees meer artikelen van Medisch Dossier