De gevaren van het wassen van contactlenzen in kraanwater
Het wassen van uw contactlenzen in kraanwater en het zwemmen in zwembaden of oppervlaktewater kan bijzonder gevaarlijk zijn. Onderzoek heeft uitgewezen dat een aanzienlijk percentage van de contactlenzen besmet raakt met ziekteverwekkende amoeben genaamd acanthamoeba. Acanthamoeba, een veel voorkomende protozoa, komt vaak voor in stilstaand en vers water.
Het risico van amoebenkeratitis
Deze amoebe kan amoebenkeratitis veroorzaken, een oogaandoening die tot blindheid kan leiden. Het is vermeldenswaard dat ongeveer 85% van de gevallen van deze infectie optreden bij mensen die contactlenzen dragen.
De blootstelling aan amoebe in zwembaden en kraanwater
Amoeben zijn niet alleen aanwezig in natuurlijke waterlichamen, maar ook in zwembaden met chloor en in gewoon kraanwater. Mensen die hun lenzen wassen met kraanwater of zwemmen met hun lenzen in, lopen een veel groter risico op het krijgen van deze infectie.
Onderzoek naar besmetting bij contactlensdragers
Uit een studie onder 153 contactlensdragers in Tenerife bleek dat 65,9% van de lenzen besmet was, ondanks het feit dat de dragers geen tekenen van infectie vertoonden. Daglenzen bleek niet besmet met de ziekteverwekker, maar er werd wel een besmetting gevonden in maandlenzen en tweemaandelijkse lenzen. Bij degenen die al langer dan twee jaar dezelfde lenzen droegen, was de infectie het ergst.
Bron: J Med Microbiol, 2008; 57: 1399-1404
Ogen laten laseren of lensimplantaten: Wat zijn de verschillen en voordelen?
